Strop na přání

Pojednání

Strop na přání


pojednání paní Phyllis Krystal, které jsem, s ohledem na současnost,

místy doplnila svými vstupy


S pochopení KDO JSEM, s POCHOPENÍM, že JSEM Pravé Já, že JSEM vševidoucí, vševědoucí, všudypřítomný a všemohoucí Átman, nebo-li Já, s tímto pochopením si jde nerozlučně ruku v ruce i UVĚDOMĚNÍ SI, kdo je tím, kdo za vším, i za egem a myslí, řídí naše životy, kdo jsem já. Když zahlédneme tuto Pravdu, a následně dále rozvíjíme Uvědomění tohoto faktu, dříve či později dojdeme k nezlomnému zjištění, že Já VÍ, co já nejlépe a nejvíce ze všeho potřebuji ( k životu ), a i k tomu poznání, že VE SKUTEČNOSTI jsou vše, vše, vše, co mne obklopuje, celý hmatatelný materiální svět JEN kulisy, přičemž tyto kulisy mne upozorňují na MOŽNOST ovládnout své smysly a začít z nich, z těch tak lákavých kulis, pro sebe volit jen to, co je mi ku prospěchu, jen to, co mi umožňuje můj osobnostní růst. Toto zjištění zcela přirozeně vede k odevzdání svých ego-přání i opičí ( stále skákající a nezkrotitelné ) mysli a k rozvíjení kontaktu s Pravým Já, nebo-li také Vnitřní moudrostí, či Vyšším vedením nebo Vyšším vědomím. Všechny tyto termíny jsou použitelné, proto je uvádím, protože je možné, že je budu následně v textu porůznu střídat.

Člověk, který začal krotit své ego a mysl, je svým způsobem stále na houpačce mezi Vnějším světem se všemi jeho lákadly a světem Pravdy, s jeho Cestou k Osvícení. Má v podstatě pořád co dělat, aby si hlídal svou Bdělost a neúnavně se vracel do svého Středu. Ego i mysl vyvíjí nepřeberně pokusů a akcí k tomu, jakkoliv tu jeho houpačku naklonit na svou stranu. Každý z nás, kdož tudy jdeme, to moc dobře známe J ... ale známe i tu pravdu, že čím víc to ustojíme, tím snažší je UVĚDOMOVAT SI kdo JSEM, a Z TOHOTO POZNÁNÍ žít. To znamená ovládat své chtíče a nechat se vést Vyšším vědomím.

Člověk, který se OPRAVDU odevzdal Pravému Já, a v důvěře k Němu přijímá, co mu Ono do života dává a posílá, takový člověk, mnohdy ke svému úžasu, zjistí, že tento postoj, který dokázal realizovat, že tato tak nabádaná teorie, kterou dokázal převést do praxe, že to, co zprvu vypadalo jako omezení, že to ve SKUTEČNOSTI je největší obohacení a že to s sebou nese dokonce HOJNOST, protože nejprve spokojenost a ta přirozeně vytváří dostatek.

Myslím si, že zvlášť v dnešní době, kdy se už nezakrytě ukazuje, jak různé jsou názory na to, co to znamená "být duchovním", kdy je zcela transparentní, že mnoho takzvaných "duchovních lidí" prostopášně plýtvá různými prostředky a s obnovou Matky Země, se zastavením nadprodukce a tím i totální nerovnováhy mezi tzv. vyspělými státy a státy třetího světa, s ukončením devastace přírody, atd. si nedělá nejmenší starosti, ( ač samozřejmě, dělat si starosti není správné J ), myslím si, že právě dnes je zas a znovu důležité mluvit o tom, KDO JSME a PROČ TU JSME a ŽÍT TO.

Jak jsem už mockrát řekla - my jsme Já. A Já VÍ, jak máme žít. Neví to proto, že by trůnilo nad námi a mělo nás ve Své hrsti. Neví to proto, že by Ono mělo moc a my jen trauma hříchu. Neví to proto, že by nás chtělo zotročovat a nekale nám vládnout. Ví to proto, že VE SKUTEČNOSTI Ono je my, a TAK NESKUTEČNĚ SamoSebe a tudíž i nás miluje, že nám VŽDY, VŽDY, VŽDY bude dělat - nabízet - ukazovat - podávat to pro nás, pro náš ŠŤASTNÝ život, NEJLEPŠÍ.

Tohle ví i ego a mysl a protože ztratit moc v našich životech, jak jsou si toho moc dobře "vědomi", by znamenalo jejich SMRT, dělají psí kusy, aby nám nedovolili - neumožnili - Obrátit se plně a cele k Já ... To ale nevadí ... Nemusíme se Probudit šmahem ... však všichni často zmiňujeme, že je to CESTA ... To, co bychom ale měli, je Růst a to i tak, že SebeUvědomění budeme vědomě pěstovat a stane se pro nás denní lekcí, zas a znovu si připomínat, KDO JSME a z těchto Záblesků budeme žít.

To znamená, že budeme intenzivně naslouchat svému vnitřnímu hlasu a budeme činit to, co On nám řekne a ne to, co nám našeptají Jeho nástroje - mysl a ego.

Paní Phyllis Krystal představila, krom jiného, i tento Strop na přání. V originále je pojat jako "Trénink oddaných Sri Satja Sai Baby". Sai Baba dal svým oddaným, aby jim pomohl, návod na to, jak to učinit, a na základě tohoto Návodu, byl vytvořen program Strop na přání,který já nyní, snad dobře, přepíši jako "Trénink Probouzejícího se člověka"

Tak tedy :

STROP NA PŘÁNÍ

Jestli se chceme začít odpoutávat od dualitní mašinérie, a jak se tak často říká :"od systému", musíme začít pracovat na omezování osobních potřeb, plýtvání a negativních emocí.

Během své promluvy u příležitosti 60-tých narozenin a 4. světové konference Bába, představitel Vyššího vědomí v těle, Avatar, mimo jiné řekl: "Hlavní důvod, proč se ode mne někteří lidé odvracejí, není v tom, že by ve mně ztratili víru. Je to proto, že nebyla splněna jejich očekávání a přání. A nejen to, oni jsou paralyzováni strachem, že když budou se mnou, jejich světská přání a touhy nebudou vyplněny a proto odchází."

Podobně Bába řekl:" Dám vám, co budete chtít, a doufám, že budete chtít to, co jsem vám přišel dát." Všichni říkáme, že chceme osvícení, ale abychom takového stavu dosáhli, musíme se vzdát připoutanosti k egu a touhám, vycházejícím z těla. To znamená, že musíme omezit své touhy po hmotných věcech.

Program Strop na přání je koncipován tak, aby pomohl každému jednotlivci, a tedy každé rodině, aby žila šťastnější život. Místo abychom vyplýtvali život a jeho dary na nezdravé zábavy, můžeme použít tento program jako návod jak se stát opatrným při utrácení peněz, a při použití času, energie a jídla.

Každý člověk, když se opravdu ztiší, zaslechne svého Vnitřního vůdce, jak se jej ptá se : Jsi opatrným při utrácení peněz, a při použití času, energie a jídla. Plýtváš v těchto čtyřech oblastech na nedůležité a nezdravé věci, nebo používáš tyto zdroje moudře pro dobro každého jedince nebo rodiny. A taky : používáš dostatek peněz, času, energie a jídla na nesobeckou službu a pomoc druhým, kteří nemají takové štěstí jako ty ? Ano, ano, každý z nás by tyto otázky uslyšel, dovolil-li by si slyšet Pravém Já. Každý z nás by je zaslechl, protože to jsou otázky, které si musí položit každý, kdo se chce nazývat lidskou bytostí.

Sai Baba, aby nám dal, aby nám pomohl odpoutat se od ega a tělem vyvolané touhy, program, pomocí kterého s tím můžeme začít velmi přímočarým a jednoduchým způsobem. Tím je odstranění plýtvání z našich životů a následné použití z toho plynoucích ušetřených prostředků na jakýkoli druh pomoci lidem, kteří nežijí v tak šťastných podmínkách jako my.

Jakkoli se tento program zdá jednoduchý a přesný, našla se řada lidí, kteří ho vnímají jako ohrožení a mnoho dalších ho zcela přehlíží. Ale přesně o tolik, kolik jsme ochotni tento program uvést do praxe, se osvobodíme pro osvícení, nebo jednotu s Bohem, který je přítomný v nás a všude. A naopak vyhýbáním se tomuto programu, ať vědomě či nevědomě, budeme naši svobodu odkládat. Bez ohledu na to, jak moc po osvícení toužíme, zjistíme, že nám uniká, protože nás naše touhy připoutávají k tělu a fyzickému světu, ke všemu mimo naší PODSTATU, mimo Já Samo.

Každý z nás má Možnost, udělat pro sebe to nejlepší, a sice - klást si otázku : Kdo Jsem, hledat na ni odpověď a v souladu s ní se začít zas, s Pravým Já, sjednocovat. To však opravdu vyžaduje aspoň kousíček Poznání. A i tak může, zvláště z počátku, být nesnadné, odložit staré emoce, názory a programování. Všechno to vyžaduje čas a odhodlání. Nicméně, jen ten, komu svitlo, je na Cestě stát opravdovými lidskými bytostmi.

Aby byla tato brožura dobře použitelná pro osobní i skupinové studium, byla rozdělena do kapitol, z nichž každá se zabývá jedním ze čtyř druhů plýtvání: peníze, jídlo, čas a energie. Každá z těchto kapitol je rozdělena do tří částí:

  • Základní princip - Zde jsou vysvětleny každá ze čtyř oblastí plýtvání, související negativní emoce a vady charakteru proto, aby byla vidět jejich vzájemná provázanost s touhami, které nás připoutávají k pozemské existenci skrz falešnou identifikaci s tělem.
  • Příklady a cvičení - Abychom mohli tyto oblasti aplikovat na naše životy, jsou zde uvedeny nějaké příklady a cvičení. Mohou být použity jako vodítka, pomáhající zlepšení nebo omezení určitých rysů. Je velmi jednoduché vidět nedostatky na ostatních, ale je těžké vidět je na sobě.
  • Meditace - Program Strop na přání je možné naplnit, když budeme mít víru v Boha a plně se Mu odevzdáme. Zde je uvedena ukázková meditace, která má proces nastartovat. Toho je docíleno zlepšením uvědomování si sebe sama, abychom mohli odhalit oblasti, ve kterých jsme slabí, abychom na nich mohli pracovat a co je nejdůležitější, abychom mohli odpoutat naše ego a rozhodnout se, že ušetřené prostředky použijeme na službu potřebným.

Závěrečné shrnutí dává všechny čtyři oblasti dohromady, abychom viděli, jak se všechny vzájemně ovlivňují. Ukazuje nám, že se všechny vzájemně prolínají, abychom je mohli vhodným způsobem vyrovnat.

Nejdůležitější postoj, kterému se musíme naučit, je "Tvoje vůle, nikoli má," spolu s potřebnou vírou, že Bůh opravdu ví lépe než my co potřebujeme, ne nutně pro nás světský úspěch, ale co je důležitější, pro náš duchovní postup.


KAPITOLA 1 - PENÍZE


Základní princip


Bába říká: "Penězům musí být věnována pozornost, kterou si zaslouží. Musí být využity tím nejlepším způsobem. Protože nevyužíváte nejlepším způsobem žádné z věcí, které jsou vám dány, nemůžete porozumět důvodu, proč tady jsou. Například sílu inteligence byste měli používat k tomu, abyste se vyhnuli zneužívání peněz."

Peníze sami o sobě nejsou ani pozitivní ani negativní. Záleží to pouze na tom, jak jsou použity. Pokud nám umožní projít naši životní cestu a nakonec se osvobodit z jejich pout, jsou pozitivní. Pokud jim dovolíme, aby nás kontrolovali, jsou negativní. Peníze mohou být zdrojem všeho zla a často také jsou. Ale i opak je pravdou. Mohou velmi zásadně napomoci rozvinou náš život a dát nám volnost k tomu, abychom se mohli soustředit výhradně na život podle Bábova učení.

Připoutání

Podobně jako ostatní symboly jistoty a bezpečí jsou nebezpečné pouze tehdy, když jsme k nim připoutaní a věříme, že peníze jsou zdrojem našeho bezpečí a štěstí. V takovém případě vkládáme svou víru v podporu peněz, nikoli v Boha.

Bába nás ujišťuje, že není nic špatného na penězích, vzdělání, logickém myšlení nebo vědě. Nedostatek spočívá v našem chování, které může vést k rozvoji připoutanosti a s tím spojených nežádoucích charakterových vad.

Nežádoucí charakterové vady

Pýcha přichází často v okamžiku, kdy se staneme tolik připoutaní k tomu, co si za peníze můžeme koupit, že naivně klademe rovnítko mezi naši hodnotu a množství peněz, které vlastníme a co nám poskytují v materiálním světě.

Chamtivost a chtíč mohou být výsledkem nadměrné touhy mít víc, než potřebujeme.

Pokud máme víc peněz než potřebujeme, může na nás sednou lenost a zahálčivost. Stáváme se natolik spokojení sami se sebou, že zapomeneme vyvinout jakoukoli snahu pomoci těm, kteří to potřebují.

Záporné emoce

Dalším ze způsobů, kterým na nás peníze mohou mít zhoubný vliv, a často mají, je jejich sklon vyvolávat negativní emoce jako jsou strach, zlost, závist, žárlivost. Můžeme mít strach, že nedostaneme co chceme, nebo že dostaneme co nechceme. Zlost se také často objevuje v případě, že něco chceme a nedostaneme to. Závist a žárlivost se mohou často vyskytnout když zjistíme, že někdo má něco, co chceme, ale nemáme.

Zbytečné utrácení

V tomto životě nemůžeme žít bez jídla, přístřešku, dopravy nebo šatů a v západní tzv. vyspělé technologické společnosti, se nemůžeme obejít ani bez peněz. Ale protože žijeme obklopeni přebytkem materiálních objektů, jsme všemi médii neustále bombardováni vybídkami k tomu, abychom si koupili věci, které okamžitě uspokojí naše pozemské potřeby a o kterých doufáme, že nás navždy učiní šťastnými. Bába upozorňuje, že jsou naše touhy založeny na chybné představě, že jsme tělo a ne Bůh v nitru, naše pravá identita.

V zemích s méně vyvinutou společností neexistuje ani tlak ani pokušení, kterému jsou vystaveni lidé na západě. V tomto smyslu Bába říká, že "chudí jsou šťastnější, protože jsou vystaveni menšímu pokušení a možnostem plýtvat."

Peníze jako falešná jistota

Peníze jsou dočasné, stejně jako všechno ostatní v tomto iluzorním světě. Pouze Bůh je opravdu spolehlivý a stálý, tak proč vkládat víru do peněz? Proč ji nevložit tam, kde nebudeme nikdy zklamáni - v Boha? On je zdrojem všeho co potřebujeme a můžeme mu důvěřovat, že nám dá přesně to, co potřebujeme, ačkoli to nutně nebude to, co chceme, nebo co si myslíme, že potřebujeme.

Když se spoléháme na peníze, zaměstnání, nebo jiné lidi jako na zdroj podpory a bezpečí, bezprostředně tím omezujeme naši možnost být požehnáni. Když mu budeme důvěřovat, dá nám Bůh mnohem víc opravdového míru a štěstí, než by se nám kdy snilo.

příklady a cvičení

Nejdřív musíme určit, jak v našem každodenním životě omezit plýtvání peněz a zjistit kde a jak penězi plýtváme.

Prvním krokem je dělat si podrobný rozpis výdajů. Tato činnost se řadě lidí hnusí, hlavně kvůli negativním pocitům, které máme s touto činností spojené z dětství. Nebo někteří z nás například nemusí chtít vidět, za co peníze utrácí. Je to těžká práce a zabere dost času. Vyžaduje navíc soustředěnou činnost, osobní disciplínu, sebedotazování, čemuž se řada lidí snaží vyhnout. Jestli ale chceme zjistit, kde plýtváme penězi, které máme k dispozici, je sledování našich výdajů nevyhnutelné. Musíme se stát dobrými správci a naučit se nebýt ani rozhazovačnými, ani příliš neskrblit, neboť oba tyto extrémy jsou plýtvání.

Je relativně snadné dát dohromady seznam týdenních nebo měsíčních výdajů, abychom získali jasný obrázek o tom, za co je hlavní část našich prostředků utracena. Tento seznam bude obsahovat základní výdaje, jako jsou nájemné nebo hypotéka, pojištění apod. Seznam každého z nás bude odlišný na základě věku, povolání a zodpovědností. Zabere to dost času, ale výsledné projasnění ukáže, že vynaložená energie stála za to.

Pravidelné týdenní, měsíční a roční výdaje za základní potřeby musíme platit stále, nikdy neskončí. Je ale důležité, abychom se v tomto místě podívali na to, zda neutrácíme peníze za potřeby, které nejsou základní, které vlastně ani potřeby nejsou. Zeptejte se sami sebe, jestli některé z níže uvedených neplatí právě na vás a přidejte některé z vašich vlastních, které v seznamu nejsou.

Šetříte peníze a zároveň energii tím, že omezujete spotřebu elektřiny, vody, plynu a dalších přírodních zdrojů? Pamatujete vždy na to, abyste zhasli světla, vypnuli vodu a plyn když je nepoužíváte? Hlídáte si úniky těchto energií a případné plýtvání?

Sledujete své telefonní hovory, obzvlášť meziměsto a mezistátní? Dopis

může být často lepší řešení, obzvlášť v případech, kdy umožní pořádně se zamyslet co chceme říci a říci to laskavým způsobem.

Zvážili jste možnost vzít si alespoň v některé dny do práce vlastní jídlo, místo abyste jedli v restauracích, kde strávíte víc času a peněz, ale získáte menší výživnou hodnotu?

Kupujete si v obchodě více jídla, než jste schopní spotřebovat do doby, než se jídlo zkazí? Necháváte si zbytky jídla, nebo je vyhazujete, nebo je skladujete než se zkazí?

Projezdíte více benzínu než je nutné z důvodu špatného plánování cest, ať už jedete na nákup nebo na dovolenou?

Máte nějaký návyk, nebo dokonce závislost, která je nejen výstřední, ale také zdraví škodlivá, obzvlášť v případech, kdy se jí věnujete nestřídmě? Příklady takových návyků jsou kouření, zmrzlina, sladkosti, alkohol, drogy, filmy a mnoho dalších. Poznamenejte si, co vás pokouší.

Učíte své děti správnému užívání peněz? Jsme tolik ovlivněni televizí, že dokonce i děti otravují své rodiče, aby jim koupili nějakou hračku nebo cukrovinku hned, jak ji vidí v televizní reklamě. Cítí, že musí mít nějakou věc, protože věří, že ostatní děti ji budou mít také.

Kupujete si věci, které ve skutečnosti nepotřebujete, nebo které jsou příliš drahé, jako jsou oblečení, šperky, auta, bytové doplňky a přístroje, abyste udělali na druhé lidi dojem, soutěžili s nimi, nebo abyste se cítili důležitější nebo si zasloužili obdiv?

Kupujete drahé dárky, protože se pokoušíte na druhé udělat dojem, nebo si je zavázat? Nebo si koupit jejich lásku a uznání? Zkusili jste místo toho udělat něco jiného, laskavost, něco pro ně zařídit, což by vyjadřovalo více lásky a pozornosti, než drahé dárky z obchodu?

A konečně, čeho by jste se vzdávali neobtížněji, o čem si myslíte, že byste bez toho nemohli žít?

MEDITACE

Jeden z nejlepších způsobů jak se osvobodit z pevného sevření mnoha různých symbolů jistoty a bezpečí, nebo připoutaností je udělat si chvilku čas, klidně si sednout a požádat své Vyšší vědomí, aby nám s tímto programem pomohlo.

Soustřeďme se nejprve na náš symbol Vyššího vědomí, na Jeho formu a opakujme Jeho jméno, abychom nabyli pocit, že jsme vlastně v Jeho přítomnosti. Potom s Ním zcela normálně mluvme, jako bychom byli s Ním. Řekněme mu o svých touhách, závislostech, slabinách a požádejme Ho, aby nám je pomohlo překonat, aby jsme byli schopni uvést program Strop na přání do praxe.

Velmi pomáhá, když řeknete :"Odevzdávám se a celý svůj život se všemi touhami do Tvé péče. Věřím, že mi dáš to, co podle Tebe potřebuji pro svůj duchovní růst a já to přijímám, ať je to cokoli." Odevzdat, věřit a přijímat nám pomůže učinit nejdůležitější krok k vymanění se z kontroly ega a zároveň to podpoří naši prosbu, aby Pravé Já žilo skrze nás.

Potom Vyšší vědomí požádejme, ať nám nějakým způsobem naznačí, kde potřebujeme omezit plýtvání penězi. Výsledkem můžeme být překvapeni. Mnoho těch, kteří už to zkusili, tvrdí, že dostali upozornění na oblast, na kterou by oni sami nikdy ani nepomysleli prostě proto, že si jí vůbec nebyli vědomi do té doby, než požádali, aby se objevila.

Vyberme si jen jednu věc a s tou po určitou dobu pracujme, abychom mohli začít nový (dobrý) návyk. Může to být den, nebo týden, měsíc v závislosti na tom, co je potřeba udělat. Začali-li bychom s příliš mnoha věcmi najednou, mohli bychom se cítit beznadějně zavaleni a mohli bychom to vzdát to hned na začátku.

Nyní Vyšší vědomí ze srdce požádejme, ať nám pomůže vytrvat v našem předsevzetí omezit peněžní výdaje v konkrétní oblasti, na kterou nás upozornilo. Potřebujeme Jeho pomoc. Je toho příliš mnoho a je to příliš těžké, než abychom to zvládli sami, a i kdybychom se o to pokusili, pouze by to nafouklo naše ego a kdybychom byli připoutáni k dosaženým výsledkům, tak také naši pýchu.

Na závěr požádejme Vyšší vědomí, aby nám ukázalo, jak je možné použít ušetřené peníze na službu.

Někteří lidé zjistili, že vyměňování a předávání oblečení navzájem mezi sebou a lidem v nouzi, omezuje plýtvání s oblečením, které už moc často nenosíme. To samé platí i pro věci v domácnosti, například nábytek, který skladujeme ve sklepě nebo na půdě. Existuje celá řada cest. Například když prodáme věci pomocí inzerátů, můžeme získat zdroj peněz na službu a druhým umožníme využít věci, které už nepoužíváme.


KAPITOLA 2 - JÍDLO

Základní princip

Je nasnadě, že peníze ovlivňují mnoho dalších oblastí našeho života. Například množství a kvalita konzumovaného jídla jsou přímo úměrné tomu, kolik máme k dispozici peněz.

Ale i v rámci tohoto omezení máme možnost volby a můžeme si vybírat, zda budeme plýtvat penězi za jídlo a samotným jídlem, nebo jestli budeme pečlivě a moudře plánovat, abychom se plýtvání vyhnuli.

Když Bába mluví o jídle, nemluví pouze o tom, co jíme, ale i o všem, co přijímáme pěti smysly, tj. hudbě a slovech, které vnímáme ušima, filmech a knihách, které čteme očima, vůních a odérech, které cítíme nosem a o materiálech a předmětech, kterých se dotýkáme.

Jídlo, které jíme

Dokonce i tady v USA, kde je jídla více než dostatek, trpí mnoho lidí z důvodu nevhodného jídla podvýživou. A nejen to, kvůli svým špatným návykům navíc trpí celou řadou neduhů, kterým by se dalo změnou jídelníčku předejít.

Představa, že určité druhy potravin jsou nezdravé, není bohužel výmyslem médií nebo novinářů. K popsání tohoto typu potravin se někdy také používá termín "prázdné kalorie," který přesně popisuje, o co vlastně jde. Tyto potraviny totiž obsahují velmi málo, nebo vůbec žádnou hodnotu, kterou od jídla očekáváme. Proto je kupování tohoto druhu potravy plýtváním. Vypadá to lákavě, protože si takové jídlo můžeme koupit v obchodě už připravené pro zpracování v mikrovlnce, nebo v řetězcích s rychlým občerstvením, a tím ušetříme čas a energii. Tento druh jídla však neobsahuje dostatečné množství těch nejdůležitějších živin. Obsahuje velmi málo životní energie, a proto může jeho konzumace přispívat k nedostatku energie a depresím, které jsou v dnešní době tak rozšířené. Další negativní dopad jídla s prázdnými kaloriemi tkví v tom, že jejich konzumenti mají i nadále hlad. To vede k přejídání, nebo jezení mezi hlavními jídly. Tímto způsobem se začíná vytvářet celá řada špatných návyků a závislostí.

Trochu více času a energie zabere naplánování si jídla, které obsahuje základní živiny, např. celozrnné výrobky, fazole, čerstvá zelenina a ovoce a některé výrobky z mléka a dají se připravit tak, aby byli výživné, chutné a vypadali dobře. I přes svou časovou a energetickou náročnost vede takový proces ke zlepšení zdraví a celkovému elánu do života.

Bába nás nabádá, abychom co nejvíce jedli čerstvé, nebo lehce povařené potraviny a tím si zajistili přísun energie, kterou potřebujeme.

Představy o jídle

Pro mnoho lidí představuje jídlo, často už od útlého dětství, symbol pohodlí, uspokojení a bezpečí. V některých případech nahrazuje energii lásky, kterou každé dítě potřebuje a po které touží, které ale nemá dostatek. Rodiče jídlo také často používají jako úplatek, odměnu, nebo v některých případech dokonce jako výhrůžku, nebo v případech jeho odepření dokonce jako trest. Toto negativní programování od raného dětství vede k budoucím chybným představám o jídle.

Dalším nesprávným přístupem, který někteří rodiče používají, je cpát do malých dětí jídlo ze strachu, že sami od sebe nejí dost a že nebudou dost silné a nevyrostou. Tím se v dětech pěstuje návyk na přejídání, který může způsobit problémy s nadváhou a s ní souvisejícími zdravotními komplikacemi v pokročilejším věku. Když je dětem nabídnuto výživné jídlo, děti si většinou vezmou to, co jejich tělo potřebuje.

Nežádoucí charakterové vady

Jídlo může být jedním z nejsilnějších pokušení k tomu, aby se člověk oddal chamtivosti a žravosti. Je k tomu výstižné rčení :"Jeho oči jsou větší než jeho žaludek."

S jídlem je často spojována pýcha, ať už je projevena hostitelem nebo hostitelkou, když hostům předkládají nákladná jídla, nebo tím, kdo jídlo připravuje, aby mohl ukázat svou dovednost v přípravě jídel, ze kterých se dělají sliny na jazyku.

Když se odevzdáme jídlu a pití, lenost a zahálka nás učiní unylými a naše touhy se omezí na sledování televize a spánek, což je plýtvání časem.

Záporné emoce

Potom je zde strach, že nebudeme míst co jíst a závist, že si ostatní mohou dovolit lepší jídlo a drahé restaurace.

Navíc se můžeme rozčílit, když nedostaneme jídlo, které máme rádi. Netrpělivost, což je forma hněvu, nás může přepadnou při přípravě jídla, když se cítíme pod tlakem, nebo bychom raději dělali něco jiného. Můžeme také cítit rozmrzelost, že druzí neoceňují naše úsilí.

Jídlo je zcela nezbytné k tomu, abychom naše těla udrželi zdravá a živá, plná energie potřebné k vykonávání každodenních úkolů a práce.

Pouze v případě extrémní závislosti nebo připoutanosti k určitým druhům jídla jako zdroji potěšení, symbolu bezpečnosti, nebo výrazu vděčnosti, nad námi může jídlo získat kontrolu a tím z nás učinit otroky, vydané napospas tyranii těla a smyslů. Jenže, jak my už víme, my NEJSME tělo. My jsme Pravé Já a tělo máme jako nástroj, jako prostředek pro naší Cestu Domů a jako Příbytek Ducha - Já. Jistě, ( většinou ) musíme jíst abychom žili, ale neměli bychom žít, abychom jedli.

PŘÍKLADY A CVIČENÍ

Jak ze života odstraníme plýtvání jídlem? Nejdřív musíme určit oblasti, ve kterých dochází k plýtvání. Následuje několik návrhů, jak tento projekt zahájit:

Plánujete si dopředu před nákupem co a kolik toho potřebujete nakoupit, aby jste nekupovali věci, které nepotřebujete a které potom budete muset vyhodit, když se zkazí?

Kontrolujete si při nákupu datum spotřeby a na základě toho se rozhodujete o množství které nakoupíte, aby jste nemuseli vyhazovat zkažené zboží?

Kupujete jen jídlo, které adekvátně vyživuje vás a vaši rodinu, nebo kupujete také nezdravé potraviny, tzv. prázdné kalorie?

Dáváte přednost výrobkům z celých zrn a celozrnné mouky?

Čtete si informace na obalu, abyste zjistili, zda zabalený nebo konzervovaný výrobek obsahuje tuk, sůl, MSG, cukr, kofein nebo jiné nežádoucí přísady?

Snažíte se vyhýbat bílému cukru, o kterém Bába říká, že může způsobit rakovinu, protože se bělí louhem?

Kupujete si svačiny, které vás pokouší k tomu, abyste jedli mezi hlavními jídly?

Pěstujete si vlastní klíčky, které poskytují finančně nenáročné živé jídlo, které se dá snadno pěstovat v bytě, domě nebo místnosti?

Pokud máte zahradu, pěstujete si vlastní čerstvou zeleninu a saláty, abyste tak rozšířili svou zásobu jídla?

Organizujete večere pro hosty, abyste na ně udělali dojem spoustou jídla a výstředními pokrmy?

Jíte v restauracích, které dávají tolik jídla, že je jeho velká část nakonec vyhozena?

Sestavením vlastního seznamu bodů a otázek vám určitě velmi pomůže. Velmi užitečné je také porovnat seznam se seznamem ostatních.

MEDITACE

Můžete použít meditaci, která je popsána v závěru kapitoly o penězích a požádat Vyšší vědomí, aby nám ukázalo oblasti, kde potřebujeme omezit plýtvání jídlem a kterých si ani nemusíme být vědomi.

V případě jídla, hlavně pokud jde o závislosti, si můžeme představit, že jídlo podáváte Sami Sobě = Vyššímu vědomí a žádáme Ho, aby si Ho od vás vzalo a aby nám dalo sílu nevzít si ho zpátky. Je možné, že to budeme muset nějaký čas pravidelně, každý den, opakovat, obzvlášť v případě, že jde o celoživotní návyk.


KAPITOLA 3 - ČAS

Základní princip

Bába v rozhovoru zcela věnovaném programu "Strop na přání" upozornil na jednu velmi překvapivou věc. Řekl, že čas je komodita, které mají všichni lidé na světě stejné množství. Každý má pouze 24 hodin denně. Když je část času promarněna, je pryč navždy a nikdy ji nebude možné získat nazpět.

Stejně jako si musíme být vědomi, jak spotřebováváme naše zásoby peněz a jídla, musíme mít dobrý přehled i o tom, jak využíváme přidělený čas. Pouze tak můžeme zjistit, jak jím plýtváme, často nevědomky.

Jsou určité aktivity, kterými se musíme zabývat každý den. Například pracující tráví den vykonáváním svých povinností v práci nejméně osm hodin denně. Většina zaměstnání má již zaběhlý systém nebo časový rozvrh, který usnadňuje sledování, jak s časem nakládáme. Větší potíže způsobují naopak nedefinované a nestrukturované aktivity, jako například role matky, nebo ženy v domácnosti. Ty skýtají řadu možností k nedostatku organizace a plýtvání časem. Matky malých dětí musí svůj čas přizpůsobit režimu, kdy jejich dítě spí a jí, u starších dětí potom podle školy.

Mnoho lidí zjistilo, že když si do denního rozvrhu zapisují období, kdy mohou nejsnáze vykonat nějaké úkoly a tyto úkoly si také zapíší, je možné nastolit v chaosu určitý pořádek. Je ale důležité si pamatovat, že to je pouze pracovní nástroj a že se bude určitě měnit. Když je příliš nepružný, můžete se dostat do pasti.

Většina lidí ví, kdy mají během dne nejlepší dobu, při které jsou většinou plni energie a nadšení něco vykonat.

Někteří lidé jsou noční typy, jiní dávají přednost dennímu světlu. Je vhodné, abyste velké a důležitý úkoly vykonávali v době vašeho nejlepšího času, protože vykonání těchto úkolů vyžaduje pozornost. Naopak méně důležité úkoly je možné přesunou do zbývajících hodin.

Neměli bychom nikdy zapomínat, že odpočinek je nezbytná součást vyváženého života. Ale právě v okamžicích odpočinku má řada z nás sklony plýtvat tím, že se věnuje všemožným nic nepřinášejícím aktivitám, kterými se snaží nalézt změnu a doplnit energii. Typickým příkladem tolik rozšířený zvyk trávit večer před televizní obrazovkou a sledovat cokoli zrovna dávají. Bába říká, že lepší je na sklonku dne odpočívat, chvíli meditovat a potom strávit večer nějakým klidným konstruktivním způsobem s celou rodinou.

Bába se zmiňuje také o tom, že i spánek, pokud je použit jako únik, může být plýtvání časem. Příliš mnoho nebo příliš málo spánku jsou extrémy, kterým bychom se měli vyhýbat. Každý člověk má jiné potřeby a proto by si měl každý sám pro sebe určit potřebný počet hodin spánku. Obyčejně se spánek nejlépe reguluje tím, že člověk spí stejný počet hodin každou noc. To vyžaduje, abychom odolali pokušení věnovat se marnotratným aktivitám, kvůli kterých chodíme později spát a abychom odolali i pohodlnosti spát příliš dlouho.

Bába často opakuje, že většina lidí, včetně celé řady jeho oddaných, má sklony plýtvat časem v marnotratných nebo nesmyslných aktivitách, ale přesto často tvrdí, že nemají čas konat službu, meditaci, nebo jiné duchovní cvičení. Jako plýtvání časem je možné označit všechny aktivity, které nás odvádí od následování cesty k osvobození.

PŘÍKLADY A CVIČENÍ

V této sekci vám ke zvážení předkládám některé oblasti, ve kterých je možné plýtvat časem. Až si budete zapisovat do vašeho denního harmonogramu, sestavte seznam aktivit, při kterých plýtváte časem a potom se je jednu po druhé pokuste eliminovat.

Sledujete, jak dlouho sledujete vy a vaše děti televizi? Vynecháváte nevhodné programy? Pamatujte na Bábovo upozornění, že jídlo zahrnuje vše, co přijímáme smysly?

Vybíráte si pečlivě, co čtete? Vyhýbáte se pochybnému a příliš dráždivému čtení?

Jste navyklí na čtení posledních časopisů a novin?

Hrajete počítačové hry, které v součtu zaberou hodiny času?

Oddáváte se tlachání na telefonu nebo s návštěvami, které vás, protože to zbytečné povídání dělá, obírá nejen o čas, ale také o spoustu energie ? Když jsou za rozumnou míru protahovány telefonní hovory, automaticky se tím plýtvá i penězi.

Mrháte časem tím, že si děláte starosti? Oddáváte se snění, stěžování si či sebelítosti? Naříkáte na svůj osud s výčitkami, lítostí, obviňováním se, strachem, zlostí nebo pomlouváním?

Používáte spánek jako únik z nudy, nebo abyste se vyhnuli určitému úkolu nebo situaci, které se bojíte nebo jí nemáte rádi?

Trávíte spoustu času před zrcadlem, nebo nekonečným nakupováním?

Plánujete si cestu, než někam jedete autem, abyste se ujistili, že vyberete tu nejkratší a nejekonomičtější cestu? Spojujete několik pojížděk do jedné, abyste ušetřili čas?

To je jen několik námětů, ale vy budete mít jistě celou řadu vlastních.

MEDITACE

Podobně jako u peněz můžeme Vyšší vědomí požádat, aby nám ukázalo, kde časem plýtváme. Potřebujeme ale také rychlý nástroj, který nám během denních starostí umožní udržet soustředění. Po krátké době zjistíte, že když si během dne vzpomenete na Vyšší vědomí, můžete se dívat na úkol, který zrovna děláte, jako na službu SOBĚ , protože Pravému Já a tím my přeci JSME. Potom můžeme Pravé Já požádat, aby konalo skrze nás, abychom vykonateli činů nebyli my.

Toto cvičení umožňuje si odpočinout, což znamená méně napětí a tím pádem menší výdaj energie a času. Další přínosem této praxe je to, že odstraní nudu, frustraci a odpor.

Někdy máme na práci tolik věcí, že se nemůžeme rozhodnout, v jakém pořadí je budeme dělat. Když si osvojíme zvyk rychle požádat Pravé Já o pomoc, nepochybně se nám v mysli objeví spásná myšlenka, nebo zjistíme, že už děláme něco, čím jsme ochromující nerozhodnost zlomili.


KAPITOLA 4 - ENERGIE

Základní princip

Na rozdíl od času, kterého mají všichni stejně, se množství energie výrazně liší od člověka k člověku. Bába nás upozorňuje, že bez ohledu na to, kolik máme k dispozici energie, musíme být velmi opatrní a používat ji na produktivní účely a vyhnout se zbytečnému plýtvání.

Množství dostupné energie je ve skutečnosti závislé na tom, jak zacházíme s ostatními třemi oblastmi, tj. penězi, jídlem a časem.

Hlavním zdrojem naší fyzické energie je jídlo, které jíme. Proto je nezbytné vybírat pouze hodnotné jídlo, které naši energii udrží vyrovnanou a vyhýbat se jídlům, které nemají vhodný energetický potenciál, jako je například nezdravé jídlo zmiňované v kapitole o jídle.

Potřebujeme také dostatek, nikoli však přebytek, spánku, odpočinku, uvolnění a cvičení, abychom předešli tomu, že se náš život stane monotónním a ztratí rovnováhu.

Poznání o Já automaticky ukazuje, že nejsme tělo, ale říká také, že tělo je chrám, ve kterém sídlí Bůh, který je naší podstatou. Proto musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom udrželi tělo zdravé a výkonné. Pouze tehdy se můžeme stát vhodným nástrojem, skrze který Bůh = Pravé Já v našem nitru jedná a projevuje se v tomto světě.

Výše řečené jsou positivní cesty ke zvýšení energie a jejímu zachování pro naše každodenní potřeby. Nyní se musíme podívat na to, jak energií plýtváme, často zcela nevědomky. Často se divíme, proč jí máme tak málo, když ji nejvíc potřebujeme.

Jak plýtváme energií

Stres a napětí spotřebují více energie, než účast ve většině fyzických cvičení, protože blokují přirozený tok energie. Navíc místo abychom se jen cítili příjemně unaveni a po odpočinku nebo spánku se rychle zotavili, nejsme ve stavech napětí a stresu schopni se dost uvolnit často máme potíže se spánkem. Potom se budíme vyčerpaní. To je začarovaný kruh, který vede k ještě většímu napětí, obzvlášť když se pokusíme přinutit k výkonům ve stavu, kdy už jsme unavení a napjatí.

Úžasným příkladem nevědomého plýtvání energií je drbání, = obzvlášť špatné návyky jako je šíření klepů, pomlouvání a kritizování ostatních. Když od toho upustíme, vyšetříme si energii pro více konstruktivní aktivity. J

Záporné emoce

Ze všech zlodějů naší vzácné energie je asi nejhorší ulpívání na negativních emocích.

Podráždění a frustrace jsou mírnější formy vzteku, způsobené touhou kontrolovat určitou situaci. Kdybychom se naučili uvolnit se i v situacích, kdy se věci nevyvíjí podle naší vůle, odpoutali se od naší touhy ovládat a uvědomili si, že nic není dost důležité, aby nás to připravilo a pocit spokojenosti, pochopili bychom jednu z lekcí, kterou nás Vyšší vědomí stále dokola učí - trpělivosti. Když jsme v situaci, kdy už nic nefunguje, a udělali jsme vše co bylo v našich silách pro její nápravu, je jediným východiskem odpoutat se od ní a přenechat vše Bohu. Mezitím můžeme naši energii použít jinde, na nějakou pozitivní aktivitu.

Odpor je další věc, která nás obírá o energii. Je podobný hněvu a podráždění, ale místo aby energii vysála nárazově, vysává ji z nás pomalu. Tato situace často ukazuje na to, že neústupně trváme na svém, místo abychom se zeptali Boha, jaká je Jeho vůle.

Soutěživost je často převlečena za ctižádost nebo odhodlání. Je ale velmi hloupé a marnotratné soutěžit s druhými lidmi. Můžeme soutěžit pouze sami se sebou, abychom zjistili, jak daleko jsme se dostali.

Strach a vina, obavy, nerozhodnost a odkládání nás všechny obírají jak o čas tak o energii, protože blokují přirozené proudění energie tím, že nás paralyzují a brání nám v pohybu vpřed.

Jedna paní se s námi podělila o odpověď, kterou jí dalo Vyšší vědomí na otázku, co má dělat s nedostatkem energie. Pravé Já jí odpovědělo :"Božská práce používá božskou energii."

Jak říká Bába, všechna práce by měla být vykonávána jako bohoslužba. Všechny naše aktivity, i nejmenší detaily těch nejběžnějších a podřadných úkolů, by měly být inspirovány Bohem a nabídnuty jako služba. Ale Bůh může vstoupit pouze v případě, že jsme uvolnění a necháme Vyšší vědomí, naše vnitřní božství, pracovat skrze nás. Tak může vnitřní božství použít božskou energii a dosáhnout o tolik víc, než můžeme udělat my s naší omezenou, egem svázanou energií. Tento postup nás navíc ušetří častého napětí a vyčerpání.

Tento přístup volá po ODEVZDÁNÍ, DŮVĚŘE A PŘIJÍMÁNÍ. Když jsme schopní se odevzdat Jeho vůli a vedení, důvěřovat Mu s každým aspektem našich životů a přijmout cokoli se stane, budeme schopni proplouvat dnem s lehkým srdcem, místo abychom byli sklíčení obavami nebo smutkem, strachem, vinou a všemi ostatními negativními emocemi nebo postoji, které nás ničí a okrádají nás o klid a pocit spokojenosti.

Když tyto vlastnosti přestanou kontrolovat náš život, zaujmou jejich místo pozitivní a prospěšné vlastnosti a emoce, jako je láska, soucit, vlídnost a šlechetnost.

PŘÍKLADY A CVIČENÍ

Níže jsou uvedeny příklady oblastí, ve kterých máme sklony plýtvat energií. Přidejte k tomuto seznamu vlastní příklady, protože to budou ty, které si musíte hlídat.

Organizujete si svou práci a priority tak, aby jste nejobtížnější práci dělali v době, kdy máte nejvíce energie?

Jste perfekcionisté, kteří se snaží za každou cenu mít všechno dokonalé?

Jste posedlí vaším příbytkem a trávíte příliš mnoho času a energie zametáním každého smítka prachu nebo uklízením?

Máte-li děti, dáváte jim malé úkoly, přiměřené jejich věku, které vám uvolní ruce k tomu, abyste si mohli dělat něco jiného? Děti mají většinou nevyčerpatelné zásoby energie, kterou je potřeba nasměrovat do nějakého smysluplného úkolu.

Plánujete si využívání auta tak, aby jste na jednu jízdu zařídili co nejvíc věcí najednou? Tím také šetříte benzín, který je další formou energie.

Spotřebováváte příliš mnoho energie ve snaze někoho potěšit nebo na někoho udělat dojem, aby jste byli milováni, odměněni nebo získali pozornost?

Odporujete nebo odkládáte věci a ztrácíte tím jak energii, tak čas?

Jste tak netrpělivý, že se snažíte získat kontrolu nad během životních situací, místo abyste čekali, kdy se vám dveře přirozeně otevřou a vy můžete jít vpřed?

Strachujete se o nedůležité věci nebo stará trápení ze strachu, co se může stát v budoucnosti, ale možná se nikdy nestane?

Nutíte se dělat něco, čímž vzniká napětí, místo abyste se uvolnili a požádali Bábu, aby skrz vás proudil?

Snažíte se kontrolovat lidi a situace, místo abyste respektovali svobodnou vůli ostatních?

MEDITACE

Stejně jako minule můžete použít základní meditaci z kapitoly o penězích, ale nahradit peníze energií.

Když se naučíme uvolnit se a umožnit Vyššímu vědomí, aby skrze nás proudilo, můžeme dosáhnou větších úspěchů bez námahy a stresu a ušetřit energii.


KAPITOLA 5 - SHRNUTÍ

Dosud jsme se sice bavili o všech čtyřech kategoriích odděleně, ale je zřejmé, že se v životě často prolínají. Proto je důležité pozorovat, jak se vzájemně ovlivňují, abychom mohli dělat to, co od nás Já chce, a abychom se naučili používat rozlišování.

Můžeme ušetřit peníze, ale při šetření můžeme plýtvat časem nebo energií. Nebo můžeme šetřit čas a energii, ale plýtvat jídlem a penězi. Možných kombinací je celá řada. Proto je třeba, abychom při každodenním rozhodování pozorně sledovali rovnováhu všech čtyř oblastí.

Jak bylo zdůrazněno v předchozích kapitolách, jedení v restauracích sice šetří čas a energii, ale plýtvá jídlem a penězi. Nebo tím plýtváme časem a jídlem, ale šetříme energii a peníze, nebo získáme jakoukoli jinou kombinaci čtyř oblastí v závislosti na typu restaurace, potřebné dopravy a typu jídla, které si objednáme. Abychom se vyhnuli plýtvání, musíme brát tyto faktory při každodenním rozhodování v úvahu.

Když si kupujeme oblečení, budeme asi v pokušení nadšeně následovat rady Vyššího vědomí a nakupovat ho co nejlevněji. Musíme si ale ujasnit, jestli kupované šaty vydrží nošení a praní dost dlouho, aby se vyplatily. Pokud je musíme ještě před koncem sezóny vyměnit, znamenalo by to nejen plýtvání penězi, ale také časem a energií. Lepší by bylo utratit trochu více peněz za šaty ušité kvalitněji a z lepšího materiálu.

Oblečení, které je právě v módě, je snadno k sehnání, ale rychle vyjde z módy. Když si budete svůj šatník plánovat tak, aby se skládal z oděvů, které je možné nosit s různými doplňky, kterými mu dodáte různorodosti, ušetříte peníze, čas i energii, kterou musíte jinak vynaložit na časté nákupy.

Zvažte, jestli není lepší chodit kratší trasy pěšky, než jezdit autem. Chůze sice zabere více času, ale ušetří peníze a zlepší vám zdraví.

Podobná situace nastává při rozhodování o způsobu dopravy. Víme, že letadlo je na dlouhé trasy dražší než auto, ale šetří čas a asi i energii. Když si plánujeme cestu, měli bychom poslechnout radu Já a vybrat si středně cenově náročný hotel, protože pronajatou místnost potom stejně použijeme pouze na spaní. Na druhou stranu je nutné vzít v úvahu, že pokud by to znamenalo dlouhé cestování na místa, kde máme pracovat, nebo kde mámě schůzky, plýtvali bychom časem a energií tím, že bychom cestovali tam a zpět. Navíc je třeba zvážit peníze na další dopravu. Proto je důležité najít nejvýhodnější kompromis.

Postoje

Většina lidí zjistí, že jim je jedna nebo více ze čtyřech kategorií bližší podle toho, jaké hodnoty se naučili v dětství.

Postoj našich rodičů k penězům jsme jako děti buď přijali nebo odmítli. Pokud nás naučili používat je moudře, obyčejně pokračujeme v tomto chování i v dospělosti. Pokud ale byly peníze důvod k neshodám, které byly spojené s hádkami a konflikty, je možné, že jsme se vzbouřili a jako následek v dospělosti ukazujeme svou nezávislost tím, že se stáváme rozhazovačnými.

Pokud nás naši rodiče svými postoji učili uvěřit tomu, že je naše bezpečí závislé na penězích, namísto na Bohu, je asi výsledkem to, že přikládáme penězům příliš velkou důležitost a nikdy nemáme pocit, že jich máme dost. A následkem toho se stávají peníze a jejich získávání hlavním motivem všech našich činů. Pracujeme, abychom si vydělali co nejvíce peněz, místo abychom vykonávali práci jako službu, která je formou uctívání Boha. Bůh je naše PRAVÁ PODSTATA. Uctíváme-li Boha, uctíváme SEBE ... uctívat znamená projevovat upřímnou vděčnost, vděčnost za život ... uctíváme a vracíme se Domů ! A tak to má být.

To samé platí o jídle. Pokud se jídlo stalo naším hlavím symbolem bezpečí, zastává v našem životě pravděpodobně příliš důležitou roli. To vede k tomu, že se marně snažíme utišit naši vnitřní hlad po Bohu nadměrným jedením a pitím, což je také forma plýtvání.

Náš postoj k jídlu je dán do značné míry tím, jak jsme byli naprogramováni našimi rodiči. Pokud jídlem plýtvali, tak buď následujeme jejich příkladu, nebo děláme opak.

Pokud rodiče stále sledovali kolik je hodin a byli pod obrovským tlakem, aby dělali všechno včas, reagujeme na to buď tak, že tento způsob život přijmeme, nebo děláme opak: všude chodíme pozdě. Podobně pokud chodili stále pozdě, mohli jsme od nich tento zvyk získat, nebo se chovat přesně naopak.

Náš postoj k energii jsme se také naučili v dětství, často velmi nepřímými cestami, od rodičů nebo lidí, kteří u nás měli v té době velkou autoritu. Pokud zastávali názor, že práce spotřebovává příliš mnoho energie, a raději ji věnovali zábavám a kratochvílím, stali se z nás nejspíš také požitkáři nebo vášniví hráči, nebo naopak workholici. Ani jeden z těchto extrémů není vyvážený. Potřebujeme práci i odpočinek, nebo ještě lépe, dovolit práci, aby plynula takovým způsobem, že se budeme cítit odpočatí a ne napjatí.

Byli jsme naučeni považovat peníze, jídlo, čas a energii za naše vlastnictví. Ve skutečnosti ale všechny patří Pravému Já. Proto nejsme vlastníky, ale manažery, správci. Pravé Já = Bůh Sám nám každému dal to, co potřebujeme pro náš proces učení se a naší povinností a zodpovědností je použít to co nejlépe. Ne pro náš vlastní ego-užitek, ale pro užitek naší pravé podstaty, pro užitek Sebe Sama, jako poctiví a schopní správci Svého vlastního majetku a záměru.

Proto bychom se měli každý den ptát :"Jak Vyšší vědomí chce, abych dnes použil čtyři dary peněz, jídla, času a energie?" To by z nás sejmulo těžké břemeno, které neseme tím, že považujeme každý ze čtyř darů za naše osobní vlastnictví a používáme ho k našim sobeckým účelům.

Jelikož nám ve skutečnosti nepatří, můžeme si je užít, ať už je zrovna máme nebo ne. Jedna jiná paní se s námi podělila o zážitek, kdy šla do obchodního domu a byla v pokušení nakoupit nepotřebné věci jen kvůli tomu, že velmi dobře vypadaly. Ona ale tiše řekla Bohu :"Děkuji ti Bože, že mi ukazuješ všechny ty tvoje pěkné věci, kdykoli si vzpomenu, aniž bych musela mít stále u sebe."

Další žena "viděla" v meditaci Vyšší Já v její osobní personifikaci = viděla "Symbol" Vyššího vědomí, jak stojí u dveří domu. Pozval ji dál se slovy :"Vítám tě do svého domu." Když vešla, byla velmi překvapená, když spatřila v domě všechny své věci. Vyšší vědomí se usmálo. A ona si rychle uvědomila, že jsou všechny ve skutečnosti Jeho. Tato dotyčná vyprávěla, že se od té doby její vztah k věcem změnil.

A stejné jako s hmotnými věcmi, které si můžeme koupit, je to i s časem a energií. Všechny jsou Pravého Já, jsou NAŠE a my SI je tu sami pro Sebe na chvíli spravujeme. Jsou nám k dispozici jako kulisy, jako učební nástroje, jako ukazatele Cesty Domů a my se musíme sami sebe ptát, jestli jsme dobří manažeři našeho času, jídla, peněz a energie. Je na nás, rozpoznat, zda zaměňujeme iluzi se skutečností a zda nás hmota pohlcuje, či zda si uvědomujeme její úlohu a bereme si z ní jen a pouze to, co je nám potřebné, jen to, co má význam pro náš Růst. Je na nás, stále se koukat, zda to, co zde k životu a tudíž Probuzení potřebujeme = čas, jídlo, peníze a energii, zda je používáme všechny tak, jak by si to Já přálo = jak si to "přeje" naše Pravá podstata = pro nás samotné nejlépe a nebo zda tím, co jsme si sami sobě pro tento život zapůjčili, zda tím plýtváme a tak sami sobě ubližujeme, dokonce vytváříme další ( karmický ) dluh ?

Na závěr Boha požádejme, ať nám ukáže, jak použít uspořené peníze, jídlo, čas a energii na službu druhým lidem, ideálně tak, že jim pomůžeme k tomu, aby si pomohli sami.

( konec upravené citace )

Jak uvádím v začátku tohoto elaborátu : MY JSME Já a je to neskutečná dřina zůstávat u tohoto Uvědomění. Už i proto, že mlhovina Iluze - Máji je nad úžas a údiv rafinovaná, ale přese všechna Zdání - MY JSME Já ... a Já nám podává vše, co k našemu životu potřebujeme. Nedává nám to - PODÁVÁ nám to = PŮJČUJE ... protože jsou to věci, které si s sebou po smrti nikam vzít nemůžeme ... Jsou to obláčky, které tu ale my neumíme mrknutím dematerializovat ani materializovat. My jsme lidé, a lidé "jedou" na jisté konkrétní zákonitosti, ať je dnes kolik chce takových, kteří se upřímně snaží poposunout náš globální vývoj pozitivnějším méně pracným směrem. DOKUD do tohoto stádia teprve míříme, musíme, chceme-li tam vůbec dorazit, používat Strop na přání. To není musíme jako striktní příkaz, to je prostě FAKT J ... protože vše je o úhlu pohledu na Bytí ... a bez otočení tohoto pohledu na Pravé Já, do Středu a za Iluzi, bez toho se nikam nepohneme. Dokážeme-li toto ale, pak už je potřeba "jen" hlídat si bdělost, a za stálého - občasného - řídkého - žádného J polemizování s Já a podléhání egu a mysli JÍT DOMŮ ....

Osvícení není bezpodmínečně přáním každého. Ale každý by se měl svým dílem přičinit o zastavení devastování naší planety a nápravu dnešního alarmujícího stavu. Svou ruku k tomuto našemu kolektivnímu dílu a globální zodpovědnosti můžeme přiložit právě použitím Stropu na přání.

Přeji nám všem : Ať se dílo daří

NAMASTE, Sestra v Já ♥D.

© 2008 Dagmar Štroblová - Život jako příležitost VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky